sözleşme hukuku, sözleşme hukuku avukatı

Sözleşme hukuku avukatı | ASG Hukuk ve Danışmanlık sözleşmeler hukuku ile ilgili siz değerli müvekkillerimize en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Ankara sözleşme hukuku avukatlık biriminde çalışan uzman avukatlarımız tüm davalarınızda çözüm alabilmeniz konusunda hizmetinizde. Sözleşme hukukunda uzman ve deneyimli avukatlarımız ile yapacağınız anlaşma sonrasında davalarınız özenle takip edilmektedir.

KORONAVİRÜS SALGINI

Son dönemin küresel problemi olan virüs salgını, hukukun pek çok alanını etkileyen mücbir sebeptir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan Koronavirüs (COVID-19) salgınından ve bu kapsamda alınan tedbirlerden doğrudan etkilenen çok sayıda gerçek ve tüzel kişi vardır. Salgının yıkıcı etkileri, alınan tedbirler ile hafifletilmeye çalışılmış, gerek idari gerekse özel tedbirler alınmaya devam edilmektedir. Hukukun önemli kavramlarından birisi olan ‘Mücbir sebep’ kavramının, özellikle sözleşme hukukuna etkisine değinilecektir.

MÜCBİR SEBEP

Mücbir kelimesi, cebir kelimesi ile aynı kökten gelmekte ve icbar eden, zorlayan, mecbur eden, zorlayıcı anlamlarına gelmektedir. Mücbir sebep, düzenin sürdürülmesini veya düzenlemelerin aynı şekilde devam ettirilmesini zorlaştırabilecek yahut imkânsız hale getirebilecek, şartların ani değişimi veya beklenmeyen olağanüstü gelişmeler sonucu ortaya çıkan çeşitli sebeplerdir.

Mücbir sebep, hukukta görevin, taahhüdün ve sorumluluğun yerine getirilmesine engel teşkil edebilecek nitelikte bulunan ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk ve buna benzer hallerdir.

Koronavirüsün gerçek ve tüzel kişilerin taraf olduğu sözleşme hukukuna sebep olarak etkisi nedir?

Koronavirüs salgınından doğrudan etkilenen ve ana faaliyet alanı itibarıyla; alışveriş merkezleri dahil perakende, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, demir çelik ve metal sanayii, madencilik ve taş ocakçılığı, bina inşaat hizmetleri, endüstriyel mutfak imalatı, otomotiv imalatı ve ticareti ile otomotiv sanayii için parça ve aksesuar imalatı, araç kiralama, depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım, sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler, matbaacılık dahil kitap, gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri, tur operatörleri ve seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri, lokanta, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti ile halkla ilişkiler dahil etkinlik ve organizasyon hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulunan işyerleri, mücbir sebep dolayısıyla zor durumdadır.

Bahsedilen ve örneklendirilen işletmelerin salgın öncesi yapmış olduğu, satım, hizmet ve kira sözleşmeleri başta olmak üzere çeşitli hukuki muamelelerinde aşırı ifa güçlüğü durumu ortaya çıkabilir. Sözleşmelerin yerine getirilmesi, sona erdirilmesi konularında uzman avukatlara danışılması gerekmektedir.

Ankara’da bulunan ASG Hukuk ve Danışmanlık Bürosu, alanında uzman avukatları ile sözleşmeler hukuku uyuşmazlık ve davalarında da danışanlarının ve müvekkillerinin yanında yer almaktadır. Dava süreçlerinin profesyonellerle birlikte yürütülmesi hak kayıplarının önüne geçmekte, süreçlerin sağlıklı ve en avantajlı şekilde sonuçlandırılmasına yardımcı olacaktır.

Sözleşme hukuku avukatı, Sözleşme Hukukuna ilişkin davalarda avukatlık ve danışmanlık hizmeti almak için bizim ile iletişim kurabilirsiniz.

sözleşme hukuku avukatı, sözleşme hukuku

Yorum Yazın:

*

Your email address will not be published.

Bize sorun
Size yardımcı olmak için buradayız
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz...
Call Now Button