Sosyal Medyadan Hakaret Suçu

SOSYAL MEDYADAN HAKARET SUÇU  2022 –

SOSYAL MEDYADAN HAKARET EDİLDİĞİNDE NE YAPMALIYIM? 

Günümüzde Instagram, Facebook, Twitter, TikTok gibi dev sosyal medya platformları ülkemizde de milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Kullanıcılar, sosyal medyadan hakaret edildiğinde ne yapmalıyım sorusu ile baş başa kalabilmektedir. Özellikle en popüler sosyal medya uygulaması olarak nitelendirebileceğimiz Instagram’da kullanıcılar zaman zaman hakarete uğramaktadır. Bu yazımızda internet üzerinden veya sosyal medyadan hakaret edildiğinde ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

 

Sosyal Medyadan Hakaret Suç Mudur?

Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde tanımlanan “Hakaret Suçu” Instagram, Facebook, Twitter, TikTok gibi sosyal medya uygulamalarından da işlenebilmektedir. Hakaretin suç olarak tanımlanmasının esas gerekçesi, yani bu hususta korunan hukuki değer, bir kişinin toplumdaki saygınlığı ve değerinin korunmasıdır. Bu durumda kişinin haysiyetini ve toplumdaki saygınlığını zedeleyen sözlerin İnstagram vb. sosyal medya platformları üzerinden sarf edilmesi durumunda da hakaret suçunun vücut bulacağı izahtan varestedir.

Keza TCK’nin Hakaret Suçu’nu düzenleyen Hakaret başlıklı 125. maddesi hükmü şu şekildedir:

Madde 125- (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (…)45 veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir. (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Bu durumda İnstagram’dan veya yukarıda anılan sosyal medya mecraları üzerinden; bir kişinin şeref, onur, haysiyet ve saygınlığını hedef alan neviden cümlelerin; DM’ler, mesajlar, iletiler, post ve paylaşımlara gelen yorumlar veya story, hikaye gibi paylaşımlara gelen yanıtlar suretiyle sarf edilmesi sosyal medyadan Hakaret Suçu’nun oluşmasına sebebiyet verecektir.

 

Peki Hangi Sözler Hakaret Suçu’nu Oluşturmaz?

Instagram’dan veya diğer sosyal medya platformları üzerinden DM’ler, mesajlar, iletiler, post ve paylaşımlara gelen yorumlar veya story, hikaye gibi paylaşımlara gelen yanıtlar suretiyle kişinin onur, şeref ve haysiyetini zedeleyen sözleri tek tek saymak mümkün değildir. Bununla birlikte Yargıtay içtihatları ve emsal kararlarında sıklıkla yer bulan ve hakaret suçu oluşturmayan sözlere şu örnekleri verebiliriz:

 • Ahlaksız
 • Manyak
 • Karaktersiz
 • Beceriksiz
 • Görgüsüz
 • Suratsız
 • Yalak
 • Şizofren
 • Spastik

Beddua, nezaket dışı hitaplar (örn: lan, ulan, cahil ) ağır eleştiri (örn: dinsiz, terbiyesiz, haysiyetsiz, sahtekar) içeren sözler hakaret suçunu oluşturmayacaktır.

 

Sosyal Medyadan Hakaret Edilmesinin Cezası Nedir?

Instagram’dan, Facebook’tan, Twitter’dan veya TikTok’tan hakaret edildiği iddiasıyla gerekli soruşturmanın ardından kovuşturma aşamasına geçilmesi ve nihayetinde ceza yargılamasının bitiminde, mahkeme hakaret suçu işlendiğini tespit etmesi durumunda sanık hakkında üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılmasına hükmeder.

 

Sosyal Medyadan Hakaret Edilmesi Tazminat Kazandırır mı?

ASG Hukuk ve Danışmanlık Ofisi olarak Instagram’dan veya başka bir sosyal medya platformundan hakarete maruz kalmanız durumunda gerek Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmak gerekse de hukuk mahkemelerine manevi tazminat davaları açarak hukuki sürecin takipçisi olmak adına müvekkillerimize her türlü hukuki desteğimizi sunmaktayız. Sosyal medyadan hakaret davalarınızı takip etme konusunda ceza avukatlarımız ve uzman bilişim avukatlarımız müvekkillerimizin yanında olmaktadır.

 

Şikâyet, Zamanaşımı ve Uzlaştırma

 • Instagram’dan veya başka bir sosyal medya platformundan hakaret edilmesi durumunda oluşacak hakaret suçu takibi şikayete bağlı suçlardandır. Mağdurun bulunduğu yer adliyesindeki Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayetten sonra savcı iddianame düzenlenmesine karar verir. İşbu iddianame kabul edilirse ceza davası asliye ceza mahkemesinde görülür.

 

 • Sosyal medyadan hakaret suçunda zamanaşımı, hakareti ve failini öğrendikten itibaren 6 aydır.
 • Hakaret suçu kural olarak uzlaştırmaya tabi suçlardandır. Şikâyette bulunduktan sonra  savcılık dosyayı uzlaştırmacıya tevdi eder. Şayet uzlaşmaya varılırsa dosya kapanır, aksi takdirde soruşturmaya başlanacaktır.

 

Sosyal Medyadan Hakaret Edildiğinde Ne Yapmalıyım?

Titizlikle ve dikkatle hazırlanması gereken suç duyuruları hukuki süreci şekillendiren ilk adım olup oldukça önemlidir. Akabinde açılacak manevi tazminat davaları da aynı şekilde hukuki uzmanlık gerektirmektedir. Sosyal medyadan hakaret edildiğinde ne yapmalıyım sorusu ile karşı karşıya kaldığınızda hak kaybı yaşamamak için hukuki yardım almalısınız.  Bu yüzden, alanında uzman avukata başvurulması işinizi kolaylaştıracaktır. Sorununuza ilişkin her türlü destek ve hukuki bilgi için 0533 048 57 42 numaralı hattımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sitemizde yayımlanan diğer içeriklere ulaşmak için buradan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın:

*

Your email address will not be published.

Bize sorun
Size yardımcı olmak için buradayız
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button