İNTERNETTEN İÇERİK KALDIRMA VE ERİŞİMİ ENGELLEME

İNTERNETTEN İÇERİK KALDIRMA VE ERİŞİMİ ENGELLEME

İçinde bulunduğumuz sosyal medya çağında internetten içerik kaldırma talebinde bulunan kişi sayısında adeta patlama yaşanmaktadır. ASG Hukuk ve Danışmanlık ofisi olarak bu yazımızda internetten içerik kaldırma ve erişimi engelleme konusunu ele alacağız.

İNTERNETTEN İÇERİK KALDIRMA VE ERİŞİMİ ENGELLEME NEDİR?

Herhangi bir internet sitesinde, web sayfasında yahut herhangi bir sosyal platformda (Instagram, Facebook, Twitter, TikTok, YouTube, Ekşi Sözlük) bulunan bir içerik, haber ya da paylaşımın kaldırılması ya da bu web sayfalarına erişimin engellenmesi mümkündür. Ancak internetten içerik kaldırma ve erişimi engelleme talebinin yerine getirilebilmesi belli başlı durumlarda söz konusu olabilir. Bu durumlardan en az birinin mevcudiyetinin söz konusu olmadığı hallerde web sayfalarından içerik kaldırtmak veya erişimin engellenmesini sağlamak mümkün değildir.

İNTERNETTEN İÇERİK KALDIRMA VE ERİŞİMİ ENGELLEME HANGİ DURUMLARDA MÜMKÜNDÜR?

  • Özel hayatın gizliliğini ihlal

  • Kişisel verilerin izinsiz olarak paylaşılması

  • Kişilik haklarına saldırı

  • Hukuka aykırılık teşkil etmesi

  • Üstün kamu yararına aykırılık teşkil etmesi

Bu durumların bir veya birkaçını ihtiva eden bir haber, fotoğraf, yorum, mesaj, video, paylaşımın söz konusu olduğu hallerde internetten içerik kaldırma – erişimin engellenmesi sağlanabilir.

1- İNTERNETTEN İÇERİK KALDIRMA

Yukarıda saydığımız durumlardan en az birinin sağlanması halinde, öncelikle içerik sağlayıcıdan (internet sitesi veya sosyal medya platformu) ilgili haber, içerik ya da paylaşımın kaldırılması mümkün olabilir. Örneğin, özel hayatınızın gizliliğini ihlal eden veya hakaret etmek suretiyle kişilik haklarınıza saldırıda bulunan bir paylaşımın kaldırılması talebiyle Twitter, Instagram, Facebook (Meta), TikTok, Ekşi Sözlük, YouTube gibi platformlara ya da haber sitelerine başvuru yapılabilir.

Fakat, bu başvurular genellikle sonuç vermemektedir. Zira sosyal medya devlerinin merkezleri ülkemizde olmadığından bu talepleri iletecek muhatap bulmak oldukça zordur.

2- ERİŞİMİ ENGELLEME

İçeriğin kaldırılması talepleri çoğunlukla sonuç vermediğinden erişimi engelleme talebinde bulunmak en makul yöntemdir. Erişimin engellenmesi, söz konusu haber ya da içeriğin ait olduğu web sayfasındaki URL adresine erişimin engellenmesi anlamına gelmektedir. Erişimin engellenmesi talebi, durumun niteliğine göre BTK’ya veya Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılır. Sulh Ceza Hakimliğince talebin olumlu görülmesi halinde karar Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilerek erişimin engellenmesi sağlanır.

İçeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için bilişim hukuku alanında uzman bilişim avukatı ile çalışmanız yararınıza olacaktır. ASG Hukuk ve Danışmanlık, Erişimin engellenmesi konusunda size bilişim avukatı olarak destek sağlayabilir.

CEZAİ VE HUKUKİ (TAZMİNAT) BOYUT

Kaldırılması veya erişimin engellenmesi istenen içerik ya da paylaşım; kişisel verileri ihlal etmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal etmesi ya da kişilik haklarına saldırı niteliğine sahip olması durumunda suç teşkil edebilir. Bu durumda ayrıyeten suç duyurusunda bulunması mümkün olacaktır.

Öte yandan, aynı nitelikte bir paylaşımın haksız fiil mahiyetinde olması da sıklıkla söz konusu olur. Bu durumda erişimin engellenmesi ve suç duyurularının yanı sıra, hukuk mahkemelerinde tazminat davası açma hakkınız doğar. ASG Hukuk ve Danışmanlık olarak bütün bu süreçlerde size destek sağlayarak tazminat kazanmanızda yardımcı olabiliriz.

 

İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN

İnternetten içerik kaldırma ve erişimi engellenme konusuna ilişkin hukuki düzenlemeler, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile yapılmıştır.

Konuya ilişkin görevli ve yetkili merciler mezkur kanunda ayrıntıları ile açıklanmaktadır.

İNTERNETTEN İÇERİK KALDIRMA VE ERİŞİMİ ENGELLEME AVUKATI

ERİŞİMİ ENGELLEME – BİLİŞİM HUKUKU AVUKATI – BİLİŞİM AVUKATI

BİLİŞİM AVUKATI | ASG Hukuk ve Danışmanlık Ofisi olarak bu yazımızda kısaca internetten içerik kaldırma ve erişimi engelleme konusu üzerinde durduk.

İnternetten içerik kaldırma ve erişimi engelleme konusuna ilişkin her türlü destek ve hukuki bilgi için | 0533 048 57 42 | numaralı hattımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz

Yorum Yazın:

*

Your email address will not be published.

Bize sorun
Size yardımcı olmak için buradayız
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz...
Call Now Button