icra dosyası nasıl kapatılır

 

İCRA DOSYASI NASIL KAPATILIR?

 

İcra dosyası nasıl kapatılır sorusu icra dosyası olanlar için önem arz eden bir konudur. Bu yazımızda icra dosyasının nasıl kapatılacağından bahsedilecektir. İcra dosyasının kapatılabilmesi için birden fazla yol vardır. Öncelikli yol borcun ödenmesi olmakla birlikte, ibra, takas gibi yöntemlerle de dosya kapanabilir.

 

“İCRA BORCUMU ÖDEDİM, DOSYA AÇIK KALMIŞ

Uygulamada sıklıkla karşılaşılan bir durum da ”icra borcumu ödedim, ancak dosya açık kalmış” sorunsalıdır.

  • Dosya borcu alacaklının kendisine ödendi ise alacaklının icra dairesine dosya borcunu tahsil ettiğine dair beyanda bulunması gerekir. Alacaklının bu beyanıyla birlikte icra tahsil harcı ve ödeme işlemini gerçekleşmektedir. İcra tahsil harcı borca ek bir masraf olmakla birlikte asıl alacaktan ayrı olarak alacaklı tarafından borçlunun icra dairesine yatırması istenir. Yatırmaz ise icra dosyası hep açık kalacaktır.

 

  • İcra dosyası nasıl kapatılır sorusunu soran başlıca kişiler kapak hesabı yaptırmadan borcu ödeyen kişilerdir. Şöyle ki, icra dairesine gitmeden borcu tebligattaki icra dairesi IBAN numarasına yatırdıysanız dosyanız kapanmayacaktır. Çünkü tebligatta yazan miktar icra tahsil harcı ve bazı ek masraflar hariç bir miktar olduğu için icra dairesindeki dosyanın kesin kapanışı icra kapak hesabının hesaplanıp ödenmesi ile olmaktadır. Dosyayı kapatmak isteyen kişilerin, söz konusu icra takibinin yürütülmekte olduğu icra müdürlüğüne giderek borçlu oldukları dosya ile ilgili “Kapak hesabı” yaptırmaları gereklidir. İcra dosyalarınızın içeriğine e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

KAPANAN İCRA DOSYASI TEKRAR AÇILIR MI?

 

Borç tamamen ödenmiş ve dosya kapanmış olmasına rağmen alacaklı bahse konu icra takibini devam ettiriyorsa, borçlu borcunu tamamen ifa ettiğini gösteren belirli belgelerle mahkemeye başvurarak takibin iptalini istemek imkânına sahiptir. Bu talebin reddedilmesi hâlinde de menfi tespit davası açma hakkı saklıdır. Borcu yukardaki şekillerde ödenerek kapanan icra dosyasının tekrar açılması mümkün değildir.

 

  • Bazı durumlarda da icra dairelerinin yoğunlukları dolayısı ile dosya açık kalabilir ve icra dosyası nasıl kapatılır sorusu ile baş başa kalabilirsiniz. Bu tarz durumlarda ise bir avukata başvurulması işinizi kolaylaştıracaktır. Sorununuza ilişkin her türlü destek ve hukuki bilgi için 0533 048 57 42 numaralı hattımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sitemizde yayımlanan diğer içeriklere ulaşmak için linke tıklayınız.

Yorum Yazın:

*

Your email address will not be published.

Bize sorun
Size yardımcı olmak için buradayız
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz...
Call Now Button