e-spor hukuku, e-spor hukuku avukatı, spor hukuku, ankara avukat

E- Spor Hukuku Avukatı | Ankara’da bulunan hukuk büromuz spor hukuku ile ilgili siz değerli müvekkillerimize en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Ankara e-spor hukuku avukatlık biriminde çalışan uzman  e-spor hukuku avukatlarımız tüm davalarınızda çözüm alabilmeniz konusunda hizmetinizde. E-spor hukukunda uzman ve deneyimli avukatlarımız ile yapacağınız anlaşma sonrasında davalarınız özenle takip edilmektedir.

E-Spor, Yükselişi ve Beraberinde Getirdikleri

E-spor dünyasında oyuncular, bilgisayar oyunlarını ve oyun sistemlerini kullanarak eğlenmenin yanında kar elde etmektedir. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası düzeyde e-spor oyunlarını, turnuvalarını geniş hayran kitleleri izlemekte, büyük ödül havuzları pek çokların ilgisini çekmektedir. Gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası düzeyde e-spor oyunları, beraberinde pek çok hukuki meseleyi getirmektedir.

E-spor’un ortaya çıkışı ve gelişmesi ile sahaya özgü bazı problemlerin de ortaya çıkması da kaçınılmazdır. Başta sözleşme alanında olmak üzere, oyuncular, e-spor kulüpleri ile bunların transfer ilişkileri, ligler, turnuvalar, mekan kiraları, ödül dağıtımı, reklam hakları, rekabet yasakları, kişilik hakları şeklinde daha da sıralanabilecek pek çok konuda hukuki uyuşmazlıkta profesyonel danışmanlık ve dava hizmeti gerekmektedir.

E-Spor Hukuku Lisans ve Fikri Haklar

Profesyonel olarak kazanç elde etmek isteyen e-spor oyuncuları, lisans hakkına başvurmaktadır. Bu lisans hakları genellikle, oyuncunun ismini, fotoğrafını, belli bir ürün, hizmet, marka reklamı ile benzerlik ilişkisini içermektedir. Oyuncular, lisans sözleşmelerine büyük dikkat ve özen göstermelidir. Sözleşme ile konulan hak ve yükümlülükler, örneğin, ödemeler, sözleşme süresi, sözleşmenin uygulama yeri, istisnalar gibi pek çok husus dikkat ve çalışma gerektirmektedir.

E-spor dünyasını etkileyen ve ilgilendiren diğer bir konu fikri (entelektüel) mülkiyettir. Oyun konusu ve içeriği, hukuken geliştiricinin fikri mülküdür. Profesyonel ligler ve turnuva organizatörleri oyunu kamuya açık bir etkinlik olarak organize ettiğinde bu durum, lisans problemlerine yol açabilir. Oyunu bu şekilde kullanmak isteyenlerin geliştiricisinden lisans hakkı alması gerekebilir. Bu lisans hakkının kapsamı ve süresi de önemlidir. Ek gelir elde etmek için oyunlarını paylaşmak, yayınlamak isteyenler veya YouTube videoları oluşturmak isteyen oyuncuların oyun geliştiricisinden izin alması gerekecektir. Bazı oyun geliştiricileri, oyuncuların oyunu yayınlama ve bu oyunlardan içerik üretmesini engellemiştir. Dolayısıyla, bu tarz oyunlar için bu kurallara riayet etmeyen oyuncuların hukuki anlamda başının derde girebileceği söylenebilir.

Sözleşme Hukuku

Gelişen e-spor olgusu, sözleşme hukukunun daha iyi anlaşılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Takımlar, oyuncular, turnuva liderleri ve ligler müzakerelerde bulunmak ve sözleşmeler düzenlemek, imzalamak durumundadır. Ne yazık ki, e-sporun erken dönemlerinde pek çok oyuncu ve takım, sözleşme ihtiyacını anlayamamış, sözleşme akdetmemiştir; lig ve turnuva düzenleyicileri de bu durumdan avantaj sağlayarak oyuncu ve takımların ödemelerini zamanında ödememiş yahut hiç ödememiştir. Takımların iş dünyasına aşinalığı arttıkça, sözleşmeler konusunda hukuki danışmanlık ihtiyaçları da büyümektedir. Master dereceli profesyoneller bu ihtiyaçlar konusunda yol gösterebilir.

Takımlar sözleşme müzakerelerinde yardıma ihtiyaç duyarken, bireysel oyuncular sözleşmeyle temsil edildiğinde bazı yönlerden çok daha savunmasızdır. Sözleşme hukukunda oyuncuların yardıma ihtiyaç duyduğu en büyük alan sponsorluk sözleşmeleridir. Oyuncu büyük bir destek vaadi karşısında bir an önce sponsorluk için imza atsa da, bunun sonucunda oyuncu sözleşme altında diğer ürünleri kullanmamayı taahhüt etmektedir. Bu tür taahhütler çoğunlukla çok sayfalı sözleşmelerde fark edilememektedir. Hukuki danışmanlık, oyuncuları az bir fayda uğruna haklarından feragat etmelerinden korumayı amaçlamaktadır.

Birleşme, Devralma ve İstihdam Sorunları

E-spor endüstrisi geliştikçe ve büyüdükçe, e-spor takımlarının ve oyunculuk şirketlerinin ortaya çıkardığı birleşme, devralma ve istihdam meselelerinin çözümü gerekmektedir.  

E-Spor Hukuku Avukatı | Ankara’da bulunan ASG Hukuk&Danışmanlık Bürosu, alanında uzman avukatları ile e-spor hukuku uyuşmazlık ve davalarında da danışanlarının ve müvekkillerinin yanında yer almaktadır. Dava ve uyuşmazlık süreçlerinin profesyonellerle birlikte yürütülmesi hak kayıplarının önüne geçmekte, süreçlerin sağlıklı ve en avantajlı şekilde sonuçlandırılmasına yardımcı olacaktır.

E-spor Hukukuna ilişkin davalarda avukatlık ve danışmanlık hizmeti almak için bizim ile iletişim kurabilirsiniz.

e-spor hukuku, ankara avukat, e-spor hukuku avukatı

 

Yorum Yazın:

*

Your email address will not be published.

Bize sorun
Size yardımcı olmak için buradayız
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz...
Call Now Button