Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı, kazaya karışan araçların uğradıkları hasarın onarımı sonrasında ikinci el piyasasında kaybettiği değeri ifade eder.

Aracınızda kaza sonrası oluşan hasar onarılsa dahi aracınızda meydana gelen yenileme ve düzeltme işlemleri aracınızın değerini düşürmekte, tramer kayıtlarında yapılan onarım bedeli gözükmektedir. Kısacası aracınız ne kadar iyi bir şekilde onarım görse dahi ikinci el piyasasında aracınızın değeri düşmektedir. Bu değer kaybını tazmin etmek kazada kusurlu olan aracın sigorta şirketinin görevidir.

Örnek olarak, kazadan önce aracınız 60.000 TL’ye alıcı bulabiliyordu. Fakat kazada oluşan hasarın onarımı sonrasında aracınızın piyasa değeri 50.000 TL’ye düştü. Aradaki bu 10.000 TL’lik fark değer kaybını oluşturmaktadır.

Araçta oluşan değer kaybı tazmininin yanı sıra  zarar gören araç sahibi; ikame araç ve kazanç kaybı bedeli talep etme hakkına da sahiptir.

Değer kaybının karşılanması için, kazada kusuru bulunmayan tarafın zarar veren aracın sigorta şirketine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Sigorta şirketi, zarar gören aracın başvurusu üzerine değer kaybını karşılamak zorundadır. Ancak yasal süre içerisinde bu talep karşılanmaz veya reddedilirse zarar gören kişi dava yoluna gidebilir. Sigorta şirketine yapılan başvurudan itibaren sürecin uzman bir rehber eşliğinde yürütülmesi daha sağlıklı ve mağduriyeti giderici sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

ASG Hukuk Bürosu olarak sizlere  değer kaybı başvurusu, değer kaybı hesaplama, dava dilekçesi hazırlama, değer kaybı dava ve tazmin sürecinde hizmet veriyoruz.

Araç Değer Kaybı Şartları

  • Kaza tarihi üzerinden 2 yıldan fazla bir süre geçmemesi,
  • Kazada haklı olan taraf (en az %50 haklı) olmanız,
  • Kazada hasara uğrayan parçaların daha önceden hasara uğramamış parçalar olması, onarım ve yenileme işlemi görmemesi,
  • Kazada aracınızın bedelini düşürecek şekilde kaporta kısmında hasar oluşması   (Cam, ayna, far, jant, silecek gibi değiştirebilir ve değer düşürmeyen parçalardan değer kaybı talep edilememektedir.)
  • Araç kilometresinin 163.000’i geçmemiş olması

Daha detaylı bilgi için Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?” yazımızı okuyabilir ve bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi Edinin

ankara barosu

Call Now Button
Bize sorun
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz...