Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Avukatı | Araç Değer Kaybı Tazminatı denince akla trafik kazası nedeniyle hasar gören aracın piyasadaki değişim değer durumu akla gelir. Yani bu kavramdan kastedilen şey hasar alarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüştür. Çünkü kazaya karışıp da hasar gören araç en güzel şekilde tamir edilmiş olsa bile tramer kayıtlarında yer alacak kaza kaydı nedeniyle, piyasa değerinde bir düşüş olacaktır.

Araç Değer Kaybı Avukatı | Araç Değer Kaybı Tazminatı, kazalı aracın parçaları yenisi veya orjinali ile değişse dahi kazadan önceki değerine göre mali bir kayıp yaşanması nedeniyle ortaya çıkan bir tazminat türüdür. Buna göre kazaya sebebiyette daha az kusurlu taraf, daha fazla kusurlu tarafa veya sigorta şirketine haksız fiilden kaynaklı zararın tazminini isteyebilir.

Kısaca araç değer kaybı, kaza nedeniyle aracın 2. el piyasa fiyatındaki düşüşü ifade eder.

Araç Değer Kaybı Talep Edebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  1. Araç Değer kaybı tazminatı kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde talep edilmelidir. Değer kaybı tazminatı için 2 yıllık zamanaşımı süresi öngörülmüştür. Bu nedenle hak kaybına uğramamak için kaza tarihinden itibaren 2 yıllık süre geçmeden tazminat için başvuruda bulunulmalıdır.
  2. Araç Değer kaybı talebinde bulunan araç sürücüsünün kazanın oluşmasında tamamen kusurlu olmaması gerekir. Kazanın oluşmasında tamamen kusurlu olan taraf değer kaybı tazminatı alamaz.
  3. Aracın yaşı ve km sınırı ise başvuruda engel teşkil etmemektedir. 2020 yılı Mart ayı sonrası 165000 KM sınırı kaldırılmıştır.
  4. Araç Değer Kaybı Tazminatı alabilmek için tamiri yapılan parçaların yalnızca o kaza sebebiyle onarımının yapılması gerekmektedir. Başka bir kaza nedeniyle veya önceden onarımı yapılmış parçalar için değer kaybı tazminatı alınamaz.

Araç Değer Kaybı Avukatı | ASG Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak bu yazımızda kısaca Araç Değer Kaybı Tazminatının ne olduğu ve bu tazminatı talep edebilmek ve alabilmek için gerekli şartların neler olduğu konuları üzerinde durduk. Bir sonraki yazımızda araç değer kaybı tazminatını alabilmek için ne tür başvuru yollarını takip etmemiz gerekir, onun üzerinde duracağız.

Araç Değer Kaybı Tazminatınızı hızlı ve sağlıklı şekilde alabilmek için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın:

*

Your email address will not be published.

Bize sorun
Size yardımcı olmak için buradayız
Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz...
Call Now Button