Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Trafik kazaları sonrasında oluşan mağduriyet insanların aklına “araç değer kaybı nasıl alınır?” sorusunu getirmektedir. Bu mağduriyetin giderilmesi ve değer kaybının karşılanması için izlenmesi gereken yollar vardır.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Kaza sonrasında, değer kaybını talep edecek kişinin, zarar verenin sigorta şirketine dava açmadan önce yazılı olarak değer kaybı başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Sigorta şirketine başvuru yapılmadan dava açılamamaktadır. Bu şekilde açılan davalar mahkemeler tarafından işleme alınmadan reddedilmektedir.

Değer kaybı davası açmadan önce sigorta şirketine başvurularak 15 takvim günü beklenmektedir. 15 gün içerisinde gelen cevap mağduriyeti gidermiyorsa, araç değer kaybını karşılamıyorsa, oyalamaya yönelikse veya talep edilen ikame araç ve kazanç kaybı bedelini karşılamıyorsa hak sahibi kişi dava yolu hakkını kazanmaktadır.

Sigorta şirketlerine yapılan değer kaybı başvurusu neticesinde zararın tahsil edilmesi gerekirken, sigorta şirketleri mevzuata hakim olmayan vatandaşlarımıza bir takım bahaneler öne sürerek hak ettikleri araç değer kaybını ödememekte, eksik ödemekte veya ödemeyi geciktirmekteler.

Bu sürecin hızlı ve haksız fiil neticesinde doğan tüm mağduriyetin (aracın bakımda kaldığı sürece ihtiyaç duyulan ikame araç ve kazanç kaybı dahil) eksiksiz olarak tamamlanabilmesi için uzman bir rehbere ihtiyaç duyulmaktadır.

Zarar verenin sigorta şirketinin olumlu bir cevap vermemesi üzerine Asliye Ticaret Mahkemeleri veya Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurulur.

Araç Değer Kaybı Davası – Sigorta Tahkim Komisyonu

Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta şirketi ile kişi arasında çıkan anlaşmazlıkların kolayca ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması için kurulmuştur. Mahkeme öncesinde komisyona başvurmak zarar gören kişi için en uygun seçimdir.

Değer kaybı maksadıyla Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurabilmek için belirli başvuru şartları ve bir başvuru usulü bulunmaktadır. Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru gerçekleştirmek için öncelikle ilgili sigorta şirketine yapılan başvurunun neticesinde 15 gün içinde ilgili sorunun çözülememiş olması gerekir. Başvurunun yapılabilmesi için şikayetçi tarafın, daha önce şikayetini sigorta şirketine yazılı olarak beyan etmiş olması gerekmektedir. Sigorta Tahkim Kurulu’na yapılan başvuru olumlu sonuçlanırsa, bahsi geçen sigorta şirketi zarar ödemek zorunluluğu ile karşı karşıya kalır. Uyuşmazlık miktarı 5.000 TL’ye kadar olan hakem kararları kesindir ve onlara itiraz edilemez. Uyuşmazlıkların Sigorta Tahkim Komisyonu’nca incelenmesi ve değerlendirilmesinin bir diğer avantajı da, başvurulan konudan bağımsız olmak suretiyle en fazla 4 ay içerisinde sonuca ulaştırmanın zorunlu olması kaydıdır.

Değer Kaybı Davası – Asliye Ticaret Mahkemeleri

Asliye Ticaret Mahkemelerinde açılan davalar yaklaşık olarak 1 yıl sürmektedir.

Değer kaybı davası açmadan önce gerekli olan belgeler, yazılacak dilekçeler ve tutulacak tutanaklar başta olmak üzere en kapsamlı ve detaylı bilgiyi Ankara Araç Değer Kaybı Avukatı ASG Hukuk Bürosundan temin edebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Aşağıdaki Araç Değer Kaybı Formunu doldurmanız durumunda uzman ekibimiz aracınız değer kaybı konusunda en kısa sürede geri dönüş sağlayacaktır.

  Bilgi Edinin

  ankara barosu

  CategoryUncategorized
  Bize sorun
  Size yardımcı olmak için buradayız
  Merhaba! Nasıl yardımcı olabiliriz...
  Call Now Button